Než si pořídítě kočku, zvažte své možnosti a všechna PRO a PROTI, která tento úvazek skrývá!

Když se rozhodnete pro pořízení kočky, měli byste počítat s tím, že tu s Vámi bude třeba 17 nebo 20 let, a že toto rozhodnutí bude Vaši peněženku každý měsíc něco málo stát. Toto rozhodnutí není dobré podceňovat.

Ne jedna kočka musela v pokročilém věku opustit své „doma“ a přestěhovat se do útulku, protože se páníček s paničkou rozhodli postoupit do vyššího levelu a pořídit si mimčo a ze strachu, že by jim kočka dítě chtěla snad zalehnout, zakousnout nebo kdo ví co ještě, se rozhodli kočky zbavit. Zvíře není hračka, kterou prostě odložíte do kontejneru, když už Vás omrzí.

 

Odkud si pořídit kotě?

Pokud nechcete kotě, které naleznete u silnice nebo kotě z útulku, je důlěžité chtít při převzetí vidět chov. Jestliže jste se setkali se chovatelem, nebude v tom problém a zcela jistě Vám tento člověk poskytne užitečné rady, poví Vám, na jakou stravu jsou kočky zvyklé a podělí se s Vámi i o vlastní zkušenosti a jeho chov bude žít v pohodlném a láskyplném domově, Vaše kotě bude z „dobré rodiny“. V „ceně“ kotěte je samozřejmě i očkovací průkaz!

spokojena kočka

Pokud by se ale tento člověk cukal, máte tu „čest“ a stojíte před množitelem. Neukáže Vám svůj chov, protože rodiče Vašeho potencionálního mazlíčka budou žít ve špatných podmínkách a tento člověk je chová jen pro zisk – aby se rodila koťata, která bude moci střelit za slušný peníz. Dalším vodítkem jak odhlait množitele bude i to, že Vám nejspíš nebude schopen dát očkovací průkaz kotěte, zkrátka proto, že kotě není odčerveno ani oočkováno.

množírna

Malé kotě by mělo být aktivní, čisté a hravé, mělo by mít chuť k jídlu, nemělo by trpět průjmem a nemělo by mít zvětšené bříško (pravděpodobně parazitární infekce).

Kotě by mělo být odebráno matce v 8. až 9. týdnu života, kdy je už samostatné. V tomto věku už by také mělo být 2x odčerveno a 1x oočkováno.

 

Než si kotě přinesete domů, měli byste pro něj mít vše nachystané.

Váš nový miláček bude potřebovat určitě pelíšek – umístěte ho na nějaké klidnější místo, kde si bude moci Vaše šelmička odpočinout. Pokud by nebyla dostatečně odpočatá, mohla by mít příznaky stresu a mohla by začít být třeba agresivní.

pelech2 pelech

Dalším bodem na seznamu potřeb pro tohoto přírůstka je toaleta se stelivem. Kotě není těžké naučit na tento vynález chodit – kočka má při vykonávání potřeby tendenci to místečko zahrabat. Pro kotě bude určitě lepší odkrytý záchod, větší kočka už záchodem s „lítačkami“ projde bez obtíží a určitě docení soukromí při tomto aktu. Toaleta se musí pravidelně čistit a obměňovat v ní stelivo.

toaleta toaleta1

Vaše kočka má lovecké pudy i když je to malá šlechtična či šlechtic. Pokud jí připravíte hračky, určitě nebude otálet a vrhne se na ně s pocitem, že ulovila tu největší myš na světě!

hračky1

tunel

hračky

Abyste odlákali pozornost od Vašeho nového koženého gauče, coby vhodného místa pro ozkoušení ostrosti drápků, bude zapotřebí určitě pořídit škrabadlo.

škrabadlo

škrabadlo1

škrabadlo2

Velmi důležitou pomůckou je i přepravka – na cestu k veterináři nebo pokud se rozhodnete vzít si sebou kočenku na dovolenou.

Na veterině bohužel často vídám lidi, jak mají kočičku pod bundou – lidé si neuvědomují, že i u veterináře můžou sedět třeba hodinu, než přijdou na řadu. Pro kočku je to velký stres navíc. Bude se třeba při tomto čekání chtít protáhnout nebo prospat a to jaksi ve Vaší bundě nelze. A nemluvím o tom, když přijde do čekárny pán s vlčákem, který zrovna neudělá na Vaši kočku dojem a ona se rozhodne „vzít čáru“.

přepravka

Pro Vašeho mazlíka byste měli mít připravené misky na granulky/konzervu. Kočičí strava by oproti té lidské nebo psí měla obsahovat více tuků a bílkovin. Z kompletních krmiv se u kotěte vyplatí zainvestovat do kvalitního krmiva. K takovým krmivům už není třeba přidávat žádné doplňky. Doporučované značky krmiv jsou Hill´s, Purina Pro Plan, Eukanuba, Royal Canin…
Denní dávku pro malé kotě dělíme na 4-5 porcí, které mu dáváme v průběhu dne. Od cca 6-ti měsíců snížíme dávku na 2-3 porce denně. Zvíře by mělo dostávat stravu na stejné místo a ve stejnou dobu. Na stravu pro dospělé kočky přecházíme v 10-12 měsících.

 

Vaše kočička bude potřebovat misku s čerstvou vodou, aby se mohla kdykoli napít. Kočce nepodávejte mléko! Je to fáma, že kočka mléko potřebuje. Kočičí trávicí aparát není schopný mléko zpracovat (kromě období, kdy je zvíře kojeno). Pokud to vyzkoušíte, odmění Vás kočička průjmem, který způsobuje vysoký obsah laktózy.

fontána misky misky1

 

Jak jistě víte, kočky jsou velmi čistotné. Při jejich hygienickýchnávycích pozřou velké množství chlupů. Tento zámotek z chlupů spolu s natrávenou potravou (trichobezoár) dráždí trávicí trakt a způsobuje trávicí potíže – většinou najdete vyzvrácený smotek chlupů. Těmto trávicím problémům ale lze předcházet kvalitním krmivem, obsahujícím protitrichobezoárovou složku, nebo preventivním podáváním pasty na podporu trávení.

Pro péči o srst Vašeho milého mazlíčka si pořiďte i kartáč, některé kočky při česání vrní blahem, jiné by dali všechno na světě, aby Vás mohli sníst za to. 🙂

česání1

Pokud byste se rozhodli chodit s kočkou na procházky, určitě jsou lepší kšírky než obojek. Kočka se z nich nevyvlékne, kdyby se něčeho třeba lekla.