Diabetes mellitus (cukrovka)
Cukrovka není jen onemocnění týkající se lidí, bohužel stále častěji je toto onemocnění diagnostikováno i u starších domácích zvířat.
Stejně jako u lidí může mít neléčená nebo zanedbaná cukrovka vážné následky, v tom nejhorším případě může i Váš mazlíček zemřít. Většinu zvířat trpících cukrovkou je možné dnes léčit a tak mají možnost prožít spokojený život.
Cukrovka je onemocnění způsobené nedostatkem hormonu inzulínu, který udržuje cukr v krvi v optimální hladině. Pokud máme nedostatek tohoto hormonu, cukr se hromadí v krvi a je vyloučen močí.
Příznaky cukrovky u zvířat
Zvířata postižená cukrovkou mají často žízeň, často močí, hubnou. Chuť k jídlu jim ale zůstává stejná.
Při zanedbání léčby vznikají onemocnění jater, očí atd. Pokud si prvních příznaků nevšimnete, přijdou další, daleko závažnější, příznaky – zvracení nebo deprese.
Nejhorší scénář je, že pokud zůstane cukrovka neléčená po dobu několika týdnů nebo měsíců, kočka může upadnout do komatu a zemřít.
Příčiny cukrovky
Jestliže má Vaše kočka cukrovku, není to Vaše chyba. Bohužel některé kočky jsou k tomuto onemocnění náchylnější. Pravděpodobnost vzniku cukrovky je o něco vyšší u koček s obezitou.
Jak se dá léčit cukrovka
Stejně jako u lidí je i u koček zapotřebí ke kontrole hladiny cukru podávat injekčně inzulín – jednou až dvakrát denně ve stejnou dobu. Dále bude muset Vaše kočka dodržovat dietu, kterou Vám nařídí Váš veterinář a stejně tak Vám i sdělí další postup léčby.
U některých obézních koček se dá cukrovka dočasně monitorovat snížením jejich váhy. U jiných je zapotřebí důsledně kontrolovat a udržovat jim jejich tělesnou hmostnost a podávat jim léky, které snižují hladinu cukru v krvi. Bohužel časem většina koček bude k léčbě potřebovat inzulín. Inzulín nelze podávat ve formě tablet, protože se jedná o bílkovinu, kterou by kočka strávila a neměl by tak žádný účinek. Nemějte ale strach z injekční aplikace inzulínu, časem zjistíte, že je to možná snadnější, než nacpat do kočky tabletu.
Při kontrolách u Vašeho veterináře se připravte na otázky jak Váš mazlíček prospívá – jestli nehubne/nepřibírá na váze; jak často a kolik pije. Dále jsou zapotřebí krevní testy – krev bude ocebírána v různých denních dobách, a proto bude zapotřebí, aby si Vaši kočičku nechal v ordinaci celý den.
Stejně jako u člověka se i u Vaší kočky můžou projevit dva vážné stavy:
– Hypoglykémie
nízká hladina cukru v krvi. Příznaky jsou neklid, zmatenost, chvění, záchvaty, křeče, koma – vše se vyvíjí velmi rychle! Pokud se Vaše kočka dostane do tohoto stavu, okamžite kontaktujte veterináře a podejte kočce cukr nebo glukózu (lze zakoupit v lékárně nebo u veta – pro všechny případy ji mějte vždy po ruce) – zamíchaný do vody, potravy.
– Hyperglykémie
vysoká hladina cukru v krvi. Tento stav se vyvíjí pomalu a postupně. Vaše kočka během několika dnů začne být nemocná a s vývojem nemoci může až upadnout do komatu. Podání cukru v tomto případě nepomůže! Okamžitě navštivte veterináře.