«

»

Co dělat, když se ztratí kočka.

CO DĚLAT, KDYŽ SE VÁM ZTRATÍ KOČKA?

Volat na ní – pozdě večer nebo co nejdříve ráno, zkrátka dokud je ticho. Kočky ve stresu bývají někde zalezlé a úkrt opouští hlavně po setmění, kdy je všude klid. Procházejte okolí do větší vzdálenosti od místa ztráty. Volejte a zároveň poslouchejte, zda se neozve odpověď – je možné, že kočka někam zapadla a nemůže se dostat ven. Prohledávejte několikrát stejná místa a zákoutí, je možné, že se tam kočka přemístila nebo jste ji prostě jen přehlédli.

– Nechat v blízkosti ztráty krmení a vodu – sice je pravděpodobné, že kočka ve stresu nepřijde, nic tím nemůžete pokazit. Dejte misky tam, kde se nepohybují tolik lidé a nemůže se tam dostat ani pes (např. při venčení). Lepší je konzerva – stačí dvě lžíce, zvíře ji lépe ucítí. U mističky s vodou si můžete udělat rysku, abyste viděli, zda z ní někdo pil. Pokud jídlo z misky zmizí, doplňte ho a poodejděte, aby si kočka případně myslela, že je čistý vzduch. Nejlépe kontrolujte misky za tmy nebo ráno.

– Vylepit po okolí spoustu letáků – ideálně s fotografií, určitě by tam mělo být na CO slyší, zbarvení, zvláštní znaky (obojek, handicap, zbarvení apod.), dále jestli je to kotě nebo dospělá kočka a hlavně vypsat odměnu. Letáky je samozřejmě ideální vylepit na frekventovanějších místech – autobusová zastávka, obchod, škola, veterina, úřad apod.

– Pokud je možnost, že kočka utekla oknem na střechy, pokusit se obhlédnout blízké střechy dalekohledem – jestli není zapadlá v nějaké mezeře nebo v okapu. Hlasitě volat a také poslouchat jestli někde neuslyšíte mňoukání.

– Informujte se v okolí, jestli v době ztráty někde nebyly otevřené dveře (sklepy, garáže, kotelny, sklady apod.) nebo jestli někde nepřikryli nějaký výkop – zkuste hledat na místech, kam by se kočka mohla dostat, ale zpátky už ne.

– Zjistit, jestli se v době ztráty nekonaly nějaké odchyty – obecní úřady apod.

Obvolat útulky (psí i kočičí !!! ) – i vícekrát, je možné, že si někdo kočku doma nechal pár dní nebo týdnů (možná si ji nálezce chtěl nechat, jen zjistil, že to bohužel nejde). Nebojte se obvolat i útulky vzdálenější než třeba 50 km – je možné, že nejbližší útulky mají STOP stav, a proto se lidé rozhodli kočičku odvézt do jiného útulku.

– Inzerujte Vaši ztrátu na sociálních sítích a internetu.

– Domluvte se s útulky, zda by Vám nezveřejnil Váš inzerát, určitě v tom nebude problém a určitě na takové stránky chodí mnoho kočkomilů.

– Zeptat se i pejskařů, jestli náhodou Vaši kočku neviděli/neslyšeli. Pokud máte v okolí nějaké krmiče, optejte se jich, jestli jim nepřibyl další hladový krk.

– Poproste technické služby o pomoc, např. kdyby se zvíře našlo přejeté u silnice.


JAK DLOUHO HLEDAT?

Samozřejmě, že čím více hodin denně budete kočku hledat, tím je větší šance ji najít. To platí hlavně při první noci – hledejte dokud budete schopni.

Když jsem se jednou „na rychlo“ stěhovala, zůstal kocour (tehdy měl 7 měsíců) v novém „doma“ v chodbě. Bohužel přišel děda a udělal velkou ránu, takže se kocour ulekl a utekl. V tomto novém „doma“ byl asi dvě hodiny. Dozvěděla jsem se to až tehdy, když jsem přišla z práce. Byl prosinec. Volala jsem na něj každý večer cca do 22 až 23 hodin, chrastila jsem krabičkou s dobrůtkami (ten zvuk dobře znal). Stejně tak jsem volala každý ráno od 5 do půl 6 – než jsem jela do práce. Přes den a navečer jsem chodila po vsi, volala na něj a chrastila krabičkou s dobrotami. Kocour se našel po měsíci asi 250m od místa, odkud utekl, za plotem v opuštěném domě, i když prostředí tam vůbec neznal.

Takže, i když Vám uteče kočka, kterou máte jen krátce, nevěšte hlavu, je velká pravděpodobnost, že bude zalezlá někde poblíž! Chce to však intenzívní pátrání po ní – brzy bude v novém prostředí vyhladovělá, protože bude ve stresu, bude se více bát vyrazit sehnat si potravu.

CO DĚLAT, KDYŽ SVOU KOČKU UVIDÍTE?

Když uvidíte u misky svou kočku, jste na dobré cestě. Jakmile začne Vaše kočka jíst, nechte ji chvilinku jíst a pomoličku se přibližujte. Pokud Vás uvidí, mluvte na ní klidným hlasem, volejte ji jménem, ale zastavte se. Pokud kočka začne opět jíst, pomalu se k ní přibližujte. Stále na ni mluvte a kousek od ní si sedněte, aby jste pro ni nebyli moc velcí. Pomalu natáhněte ruku a pokuste se ji pohladit. Vyvarujte se prudkým pohybům. Jakmile ji vezmete do ruky, už ji nesmíte pustit, i kdyby vás měla poškrábat. Je možné, že je kočka ve stresu a nepozná Vás. Pokud Vám přeci jen uteče, sledujte, kam běžela. Pokud zaleze někam, kam za ní nemůžete, dejte jí k místu misku.


CO KDYŽ NEMŮŽETE KOČKU CHYTIT?

Jestliže jste svou kočku na 100% poznali, ale nemůžete ji „ulovit“, je vhodné zavolat IHNED do útulku, ze kterého kočka pochází. Pokud máte kočku odjinud, zatelefonujte do útulků a zkuste se domluvit na možnosti odchytu ztracené kočky, která je sice nalezená, ale bohužel nechtitelná.
Berte první volný termín na dovežení odchytové klece. Dbejte pokynů, které Vám budou předány a dodržujte je (odchytovou klec nenechávejte bez dozoru – pokud by ji někdo ukradl, hradit ji budet vy; klec nastražte na klidné místo – tam kde nechodí moc lidí, kde není volné prostranství; jako návnada je vhodná např. makrela, vařené filé; po nalíčení odchytové klece učiňte zkušební pokus; Vaše strážní místo zvolte dále od místa, sklapnutí uslyšíte; stráž držte v tichosti – v autě s otevřenými dvěřmi apod., připravte se, že můžete číhat několik hodin nebo nocí; pokud se Vaše kočka chytí, přikryjte odchytovou klec dekou nebo ručníkem a dovezte ji do uzavřené místnosti – bude v šoku a mohla by Vám znovu utéct)

 

Jestliže jste svou kočku nakonec polapili, třikrát hurá! Nejspíš jí to zachránilo život.

 

O autorovi

kocicidomovslunicko@seznam.cz

10 comments

Skip to comment form

 1. Milada Táborská

  Dobrý den,
  bydlím zvýšené přízemí do uzavřeného dvora, mám kočku a kocoura.

  Obě občas skončili na dvorku, kde čekali, až si pro ně přijdu.

  Teď kocourek není. Pokud se dostal na jiný dvorek nechápu.

  Problém při hledání je ale veliký, je hluchý. Ovšem tím se projevuje velice hlasitě, neslyší se, takže opravdu řve, je ho slyšet daleko. Ale všude ticho.

  Jsem zoufalá venku zima, je to domácí mazlík. M:Táborská

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den paní Táborská, to je mi moc líto, mě se zdá, jako by vám toho kocourka někdo vzal.V lepším případě si ho vzal domu, v horším vyhodil někde kdesi. Pokud by se sám zatoulal, tak by se držel někde poblíž a pokud se i hlasitě projevoval, tak by jste ho slyšela. Zkuste chodit večer někde poblíž kde by mohl být a poslouchat. Venku to ještě není s tou zimou takové, chvilku kočičky vydrží. Je mi to opravdu líto, ale asi nezbývá nic jiného než ho hledat a doufat, že se bude držet někde poblíž. Držím Vám palce ať vše dobře dopadne. Jana

 2. Ševčíková

  Máme kotatatka,jedno rezavé byli mu odvezr,jenze ted ho nemuzu doma najít,za boha nevim kde je,máme veliký dům s větračkama topením v zemi,kamkoliv mohl zajít jenže se bojím a nevím kde ho hledat,je to tunta a všeho se bojí

 3. Ema Holclová

  Dobrý den.Ztratil se nám kocourek a nevíme kde ho najít.Bydlíme na vesnici a je tu moc velký prostor na běhání jen tak po lese.Je malý a je mu asi tak 6 měsíců.Je to moc pěkný mazel ale bránit se umí.Venku je sníh a obrovská zima a my nevíme co máme dělat..pryč je uz asi 4 dny.Kdyby jste nám mohli poradit nebo zdali chcete více informací určitě mi napište.Předem děkuji a přeju hezký den 🙂

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den, to mě moc mrzí, že se Vám kocourek ztratil. Nejlepší je, když kocourka v tomto počasí nepouštíte ven. Zkuste vyvěsit jeho fotky, poptat se u sousedů. Bohužel moc není, co Vám poradit. Vy ho znáte, víte kam rád chodí, co dělá. Držím moc palce, ať ho najdete.
   Dana

 4. EVA

  Dobrý den, 20.5.2017 se mi ztratil kocourek 1 rok ještě nebyl kastrovany, utekl oknem a jako by se po něm slehla zem, vylepšila jsem letáčky ve vší každému vyhodila do kasliku, občas se někdo ozve že ho možná viděl ale bohužel než tam dojedu tak nikde nic, chodíme pravidelně večer a voláme a hledáme ale nic. 2 dny po útěku jsem ho zahlédla se sousedovic kocourem tak jsem ho šla chytit ale utekl do pole s repkou tak ještě 1 mnouknul a pak už nic, sousedovic kocour tam pobíhal jako by na něj čekal ale šla jsem domů pro jídlo a pak už tam nebyl ani souseda kocour, občas ho teď potkám jak pobíhá v ulici ale sám tak ho asi už pak nenašel a můj kocourek někam utekl nebo nevím už to jsou 3 týdny a pořád nic…… Je možné že pokud se zatoulal že cestu domů ještě najde, už jsem z toho zoufalá…..

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den, to je těžké, když kocourek nebyl kastrovaný. Je jaro, láká ho to za kočičkami, k toulání a bitkám s ostatními kocourky. Zkuste kontaktovat i utulky v okoli, policii, jestli ho nekde neodchytli a neodvezli. Máme zkušenosti, že odvážejí kočičky do polí daleko za vesnice. 3 týdny jsou opravdu dlouhá doba, ale naděje umírá poslední. Příště dbejte na kastraci. Držím palce. Dana

 5. Marie

  Dobrý den chtěla jsem se přeptat máme doma v baráčku 4 kočky- 2 vykastrované kocoury a 2 kočky. Jednoho kocourka jsem pouštěla ven vždy se vrátil jednou bohužel ne hledali jsme ho všude 10 dni pak se mi někdo ozval že kocourka našli na poli asi tak pul kilometru od domova je zrzavý takže podle veterináře těžko poznatelný od ostatních zrzavých koček.Já si myslím že je to on ale doma ho kočky nechtějí moc přijmout perou se atd…měl předtím pozici vůdce a to teď už má ten druhý kocourek a taky má jiné zvyky je možné že se muže kocourek po 10 dnech změnit a neslyšet na svoje jméno??? předem děkuji za rady M. Urbanová

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den, já osobně mám názor, že kočky na jméno neslyší, jen poznají Váš tón hlasu. Ale kolegyňky jsou jiného názoru a podle nich to není zřejmě Váš kocourek. Krom černých kočiček je všechny kočičky možné rozpoznat. Mourovaté podle proužků (různá tloušťka, umístění), flekaté podle flíčků (umístění, velikost). Předpokládám, že kočičky si fotíte, můžete snadno porovnat. 10 dnů už je docela dlouhá doba na kastrovaného kocourka, nechci sýčkovat, ale myslím, že ten Váš už se bohužel nevrátí :-(. Bude skvělé, když tomu nově příchozímu nabídnete domov. Určitě si to zaslouží a snad se s ostatními kočičkami brzy zžije. Držím kocourkovi palce.
   Mějte se hezky. Dana

 6. Karolína

  Dobrý den,hrozně moc vás prosím o radu jsem zoufalá.Dnes se nám ztratil kocourek,nekastrovaný,vždy na zavolání přišel a teď nic.Máme ho cca od 8 měsíce-2017.Volali jsme ho i prohlíželi okolí,celý dům a všude kde by mohl být.Prosím o radu budu vám velmi vděčná.Dekuju

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vypršel čas. Prosím načtěte znovu CAPTCHA.