Kočku ano, nebo ne?

Tento článek je určen pro ty, kteří se rozmýšlí nad tím, zda kočka ANO, nebo kočka NE.

Než se rozhodnete pro pořízení kočky, nestačí pouze kouknout na smutné oči Vaší ratolesti nebo se podívat na pořád Chcete mě? a říct si, že si teda kočku pořídíte anebo třeba jen proto, že v katalogu nábytku ta kočka ležící na gauči vypadala stylově. Rozhodnutí pořídit si kočku není jen tak, obzvláště pokud chcete kočku do bytu.

Vedle těch báječných momentů, kdy Vám bude aportovat hračky, lízat ruce, mazlit se s Vámi, opečovávat Vás, když budete mít chřipku a kdy se na ní budete hodiny dívat, jak roztomile spinká ve svém pelíšku, jsou tu i, jako u všeho, nějaká úskalí.

Kočka venkovní

Řeknete si – stačí jí nasypat občas granule a ona se o sebe už postará. OMYL! I venkovní kočka potřebuje mít zázemí. Musíte jí krmitstejně tak jako kočku bytovou.

Kočky sice loví myši a ptáky, ale neloví je pro hlad, ale proto, že je to jejich pud. Když bude kočka odkázána na myši, coby potravu, je velká šance, že spolu s myší sní i nějaký jed, který myš pozřela. Pokud bude mít Vaše kočka dostatek jídla, nepřestane lovit myši! Stejně tak si někteří myslí, že budou kočku krmit jen zbytky z obědů/večeří. Kočka si sice pošmákne, ale dlouhodobě jí to nepřinese nic dobrého. Kočka venkovní musí mít k dispozici čerstvou vodu, musí mít někde svůj pelíšek nebo místo, kde bude odpočívat. A to, že si řeknete, že to je kočka, neznamená, že se nepotřebuje někde ukrýt před mrazy!

bedynka

Taková kočka, která je odkázána sama na sebe, bude hledat pravděpodobně útočiště u někoho z Vašich sousedů a pokud soused odmítne krmit Vaši kočku, která brzy zjistí, že tam kočky dostávají opravdové jídlo, vezme vzduchovku a kočku zastřelí – což bude asi lepší případ, než kdyby kočku jen postřelil a ona pak někde „dodělávala“ i několik dní!

Další věc je, že i venkovní – nebo spíše PRÁVĚ tu venkovní, musíte nechat oočkovat! Kočka přijde do styku s celou řadou různých virů nebo nemocí. Většina nemocí není přenosná na člověka, ale třeba vzteklina přenosná je a dokonce je i nevyléčitelná! Vzteklina se sice v ČR už neobjevila X let, ale díky psům a kočkám „z dovozu“ je šance zavlečení vztekliny zpět a za to riziko to určitě nestojí.

Kočku je zapotřebí pravidelně odčervovat – přece jen jí syrové maso a riziko začervení je velké.

Kastrace! Ano i venkovní kočky se kastrují! A je potřeba kastrovat i kocoury – je mi jasné, že většina lidí argumentuje tím, že to není potřeba, protože kocour nepřijde domů březí, nebo že soused taky nemá kastrovaného kocoura. Soused nesoused, kastrujte! Váš kocourek si sice hezky užije s číčou přes ulici, ale také pravděpodobně zplodí koťata, která nejspíš skončí utopená v kýblu nebo vyvezená do pole. Navíc největší procento sražených koček autem bývají právě nevykastrovaní kocouři, kteří šli za svými choutkami.

Kočka bytová

U kočky bytové si mnoho lidí, jak se říká, naběhne. Zkrátka vůbec neví, do čeho jdou. Pokusím se přiblížit úskalí, která se mohou vyskytnout.

Toaleta – ačkoli Váš potomek toužící po kočičím kamarádovi bude slibovat, že kočičce bude vybírat bedýnku nejmíň 7x denně, nevěřte mu! Buďte smířeni s tím, že na to ratolesti nebudou až tak myslet. Toaletu je optimální vybírat 2x denně. V závislosti na druhu používaného steliva je možné, že při zahrabávání (i když má kočka zakrytou toaletu), bude kočkolit létat ven – třeba jen pár granulek – malé info pro puntičkáře. Počítejte s tím, že kromě koupě kočičí toalety, je potřeba kupovat pravidelně i stelivo.

Krmení – Vaše kočička by určitě ráda měla celý den k dispozici granulky (ne tu nadrcenou a slisovanou slámu, kdy koupíte 10 kg / 100 Kč) a pak alespoň jednou denně konzervu/kapsičku (a opět nemá cenu kupovat nějaké konzervy, co mají značku hypermarketu – 1. kočka z nich nic nemá, 2. nežerou to většinou ani kočky krmiček). Samozřejmě je důležité, aby měla každý den čerstvou vodu. Opět poznámka pro puntičkáře – některé kočky drobí granule okolo misek. Doma používám kousek lina pod misky – dá se to zvednout a opláchnout, aniž bych musela vytírat celou místnost.

Chlupy – i když budete mít krátkosrstou kočku a budete jí obden vyčesávat, bude pelichat. Smiřte se s tím, že budete muset každý druhý den třeba smést podlahu. Smiřte se i s tím, že pokud nebude kočka dostávat pasty na trávení a bude mít delší srst, že najdete občas vyzvracenou hromádku chlupů.

Veterinární péče – i kočka v bytě potřebuje veterinární péči. Nepotřebuje zrovna očkování na vše, co je možné (o tom se poraďte se svým veterinářem), ale je potřeba ji odčervit a je potřeba zajistit kastraci, i když kočka nemá přístup ven. Nekastrovaná kočka trpí psychicky – ráda by uspokojila své pudy, ale co budete pak dělat s 5 kotěcími mrňaty? A mrouskající se kočka vydává zvuky o stejné intenzitě jako dětský pláč. Váš kocourek, pokud nebude kastrovaný, se pokusí vzít roha – je velká šance, že se mu něco na této toulce přihodí. Je i možné, že třeba v postarším věku Vaši kočku, stejně jako lidi, překvapí nějaké onemocnění, jste s to, poskytnout jí veterinární péči?

Stejně jako lidé i kočka má své nálady – pokud se kočce něco nelíbí, umí dát najevo svůj protest – např. značkováním – je potřeba zjistit příčinu.

Větrání – pokud jste byli přes léto zvyklí větrat od úsvitu do soumraku s oknem dokořán, tak na to zapomeňte. Je potřeba určit okna, kterými se bude větrat, a pořídit na ně síť či pletivo. Nebezpečí představují i okna vyklopená na ventilaci. V případě zaklínění kočky hrozí smrt zadušením, stržením vazu, poraněním vnitřních orgánů či ochrnutí. Většinou se naše kočky jen sluní na okně, ale také mají rády hmyz – stačí aby jejich pozornost upoutala třeba moucha a kočka se za ní rozhodne skočit, i kdyby to v tu chvíli znamenalo skočit z okna.

Nechcete dítě? Pokud si pořizujete kočku, je to asi stejně dlouhý závazek jako dítě – kočka žije i déle než 18 let! Rozmyslete si, jestli nebudete hysterickou matkou, co hned vidí toxoplasmózu, zalehnutého kojence nebo jiné katastrofické scénáře.

Uvědomte si, že kočka je živá bytost a za těch X let, co ji máte, je to člen Vaší rodiny a ona sama Vás bere jako rodinu! Každou chvíli vidím na internetu inzeráty, kde budoucí matka a otec inzerují kočku v pokročilém věku, ideálně je ještě kočka celý život jedináček (o to těžší je její přechod do útulku nebo hledání nové rodiny, kde by byla opět sama).

Někteří lidé šílí s toxoplasmózou – ano toxoplasmózu lze chytit od kočky – z jejích exkrementů – její exkrementy ale začnou být „nebezpečné“ po 48 hodinách ležení v toaletě. Pokud tedy kočce vybíráte toaletu 2x denně, můžete být v klidu. Mnohem větší šanci na získání toxoplasmózy máte ze špatně omyté zeleniny!

Další fakt je, že Vaše kočka se nesnaží zabít Vaše dítě! Kočky sice rády leží v postýlce a i když je šance, že si lehne zrovna na Vašeho drobečka není to důvod, proč se chtít kočky zbavit! Co třeba zavírat dveře do pokoje, kde je mimčo a používat chůvičky??? Nebo třeba nainstalovat síť do dveří, abyste své mimčo slyšely a viděli na něj???

A pak je tu ta hrozitánská ALERGIE! Nikdy jsem neslyšela, že by dítě, které se po narození setkalo s kočkou, dostalo na kočky alergii! Je to nesmysl a výmluva! Většina dětí, které trpí alergiemi jsou z prostředí, kde by se dalo jíst i ze země! Prosím tímto všechny hysterické matky, aby si vzpomněly, jaké bylo jejich dětství (ze stromu se utrhlo ovoce, utřelo se do trička a jaký bylo výborný! A co špinavé ruce? A co špinavé tričko? A co že to mohlo být postříkané ovoce? A co když to ovoce poprděla nějaká moucha?).

Pokud nejste hysterický rodič a rozhodnete si kočku nechat, počítejte s tím, že bude potřeba jí věnovat více pozornosti, aby se necítila odstrčená.

Kočka má drápky – ano opravdu je má! I ta kočka v katalogu je má! I když Vaší kočičce pořídíte škrabadlo, občas se může stát, že se neovládne a drápne si do Vaší sedačky nebo se protáhne o skříň! Počítejte s tím, že když si Váš Petřík bude hrát s kočičkou, že ho taky možná škrábne. A opět – pokud nejste hysterická matka, vydesinfikujte a hotovo! Prostě se to stane, stejně jako Petřík spadne z kola. Kočka ho neškrábla z úmyslem, aby Petřík vykrvácel, ale bylo to v zápalu hry, stejně jako když si Váš Petřík s Aničkou házejí míčem a shodí vázu.

 Kytky – některé kočky květináče ignorují, na jiné působí jako magnet. Zažila jsem kočku, která je občas použila místo toalety, jiná je opravdu úplně ignoruje a moje kočka sežere i květinu z plastu. Je možné, že bude stačit pořídit kočce květinu vlastní – a to sice šantu kočičí (je to nenáročná rostlina). Počítejte raději s tím, že se budete muset rozhodnout, kam květiny přemístíte.

 Úklid – kočka je velmi čistotné zvíře. Ráda uklízí i Váš „bordel“. Některé kočky milují cupování třeba toaletního papíru nebo Vám ukořistí mašlovátko nebo se Vám budou snažit procházet po kuchyni (stačí kočku od začátku upozornit, že to nesmí a ona si to brzy vštípí – a pak už to bude dělat jen v době Vaší nepřítomnosti)

I když si koupíte čistokrevnou micinu s rodokmenem delším než Karel Schwarzenberg bude mít stejné potřeby a choutky jako kterákoliv jiná kočka!

Kočka je úvazek na mnoho let, dobře zvažte Vaše možnosti.