«

»

Problémy s močením – FLUTD

Feline Lower Urinary Tract Disease (FLUTD) je onemocnění dolních cest močových.
Jde o různé druhy močových kamenů, ucpání močové trubice a záněty močového měchýře. Uvádí se, že asi každé tři kočky ze sta tímto problémem trpí a to i opakovaně. Ve zvláště vážných případech nemůže kočka svůj močový měchýř vyprázdnit a bez okamžité veterinární pomoci může i uhynout.
Příčin vzniku FLUTD je hned několik:
– příliš malý příjem tekutin
stres (např. změna rodiny)
– nesprávná výživa
infekce močových cest – vyvolá zduření močových cest, tvorbu hnisu a může dojít k jejich ucpání
cukrovka nebo virové choroby způsobují větší vnímavost k infekci
– kočky, které zadržují močení příliš dlouho, mají vyšší pravděpodobnost vzniku močových kamenů
obézní kočky – jsou zkrátka línější chodit častěji močit
anatomické abnormality a nádory mohou zvýšit potíže při močení

 

Příznaky FLUTD – kočka chodí často močit, ale vyprodukuje jen malé množství moči, která bude tmavá nebo zbarvena do červena (příměs krve). Kočka musí při močení vynaložit velké úsilí, proto může i kňourat u toho. Pokud nemůže kočka močit vůbec, vzniklo úplné zablokování močovodů a její stav se rychle zhoršuje, může dojít k prasknutí močového měchýře! (Proto je důležité vybírat kočce toaletu často!)
Pokud máte podezření, že něco není OK, navštivte neprodleně veterinárního lékaře. Doktor udělá rozbor moči, RTG vyšetření či krevní testy.
V případě poruch močení, způsobených zánětem, dostane kočka antibiotika, protizánětlivé léky nebo léky na tlumení bolesti. Pokud má vaše kočka močové kameny, bude nezbytné je chirurgicky odstranit. Jestliže má kočka úplně zablokované močové cesty, je nutné jí pod narkózou pomoc katetru odsát nahromaděnou moč.
Prevencí proti FLUTD je časté pití a neomezený přístup k čerstvé vodě, podávat kvalitní krmivo (či speciální se sníženou koncentrací minerálních látek).

O autorovi

kocicidomovslunicko@seznam.cz

6 comments

Skip to comment form

 1. Denisa

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat v sobotu jsme odjizdeli na dovolenou a vzali jsme si s sebou i naseho kocourka. Od soboty se nevycural na velke byl az teprve dneska. Myslite, ze je to stresem kdyz se nejde vykonat svou potrebu? A jak dlouho to trva? Uz mame i o nej strach…dekuji moc za odpoved s pozdravem Plotova.

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den, kočičky jsou fixované na prostředí, proto je pro většinu z nich hodně stresující přesun jinam. Můj Matýsek, když jsme ho zkoušeli vozit s námi k rodičům na víkendy, vždycky strávil celou dobu pod postelí, nejedl, nepil. Nakonec jsme vyhodnotili, že cestování s ním není dobrý nápad. Zkuste počkat do zítra a pokud nezačne kocourek čůrat navštivte veterináře. Dana

 2. Jana

  Dobrý den prosím o radu.Mám kocicku po operaci dělohy mela vni zanet.Operace proběhla v pořádku .Kočička byla vrácena domu..jenže po dvou dnech se stav zhorsil a kočička opět operován a,tentokrát prasklý močový měchýř.Z operace se dostala ale už bohužel močový mechych neumí používat.Je ještě nějaká jiná možnost než uspani?

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den, určitě je. Byla by škoda kočičku hned uspávat. Pokud jinak funguje, můžete se naučit močový měchýř kočičce sama vyprazdňovat. Mělo by stačit dvakrát denně. Naučí Vás to veterinární lékaž. Další možností jsou pleny, pokud by nedržely, tak přidat upravené kšandičky. Máme nyní kocourka, který neví, že čůrá a kaká. Milana Petrásková

 3. Jana

  Děkuji za rady ale na co plenky když kočička necura prostě to už asi neumí když ma cévku tak bez problemu.Jen je prý dost těžké ji zavést .Zatím bojuje tak drzte palecky

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den,
   určitě držíme všechny palce i tlapky, co tu máme. Kočičky jsou úžasná stvoření a je třeba o jejich život bojovat. Držte se.
   Dana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vypršel čas. Prosím načtěte znovu CAPTCHA.