«

»

Nemoci očí

Zarudlé oko je příznakem zánětu nebo infekce. Můžete se s ním setkat u nemocí třetí víčka, spojivek, nemocí víček, rohovky, bělimy, při zánětu vnitřních struktur očí, zeleného zákalu apod. Zarudnout může jak jedno oko, tak obě – záleží na příčině vyvoválající zarudnutí.
K zarudnutí dojde, když se cévky spojivky (růžová část víček), bělimy (bílý okraj oka) nebo rohovky buď zvětší nebo rozrostou. Důlěžité je určit, jestli se je toto rozšíření způsobeno povrchovým nebo hlubokým zánětem. Povrchový zánět bývá způsoben podráždením nebo infekcí. Vnitřní zánět je samozřejmě závažnější, protože postihuje oko „více do hloubky“ a bývá častěji spojen s nemocemi, které ohrožují vidění kočky.
Co by nám mělo být podezřelé:
– nadměrné mrkání nebo přivírání oka
– zarudnutí jakékoli části oka nebo okolí oka
– zhoršené vidění
– výtoky z očí, nadměrné slzení
– škrábání nebo mnutí oka tlapkou
– jakýkoliv zákal v oku
Veterinární ošetření
– Když přijdete s Vaší kočkou k veterináři s problémy očí, bude důlěžité sdělit např. kdy oko zarudlo a další vývoj zarudnutí, pomůže to s diagnózou, zda je problém „jen“ záležitostí očí, nebo jestli je zarudnutí vyvoláno jiným problémem (nemocí). Další vyšetření je podobné tomu lidskému – kontrola očního pozadí, měření nitroočního tlaku, výtěry ke kultivaci bakteriální infekce…
Zánět spojivek – bývá nejčastější příčinou zarudnutí oka. Vzniká podrážděním oka – pyl, prach, kouř, chemikálie, pokud oko nemá oko dostatek slz, pokud víčko dostatečně oko nechrání. Může ho ale vyvolat třeba alergie, deformace víček, onemocnení třetího víčka (zánět třetího víčka také způsobuje zarudnutí oka).
Zánět očních spojivek – může být součástí zánětu kůže, ale může se vyskytovat i samostatně. Příčin je hned celá řada – alergie, bakteriální nebo plísňová infekce, autoimunitní onemocnění.
Zánět rohovky – cévy spojivky a bělimy jsou zvětšené a prorůstají do rohovky. Toto onemocnění je závažnější než zánět spojivek a bývá spojeno se vznikem vředu na rohovce.
Zánět duhovky – tento zánět postihuje vnitřní části oka a může upozorňovat na celkové onemocnění. Bohužel toto onemocnění je velmi závažné, protože tu hrozí vznik slepoty kočky.
Zelený zákal – jde o zvýšení nitroočního tlaku. Toto onemocnění bývá bolestivé a často spojené s uveitidou (zánět živnatky – chrání oko a má význam pro výživu oka).
Záněty a nádory v okolí oka (za okem, v nose, na tváři).
Při onemocnění oka je velmi důlěžité odhalit původ problému a cíleně jej léčit. Cíl léčby je tedy jasný – snížit jakýkoliv zánět a léčit vyvolávající příčinu.
Veterinář Vám dá léky, kapky nebo mastičky v závisloti na typu onemocnění Vaší kočky. Je ale důležité dodržovat i domácí léčebný režim, který Vám veterinář nařídí – podávat léky, kapky, mastičky tak, jak Vám bylo doporučeno veterinářem; jakékoliv změny okamžitě nahlaste Vašemu veterinářovi, pokud se Vám nepodaří aplikovat lék informujte ho neprodleně o tomto faktu; zajistěte, aby si kočka nemnula oko – dohlédněte, že Váš mazlíček má neustále Elizabetin límec; nemocné oko je potřeba kontrolovat – je oko zarudlejší, výtok je intenzivnější, oko je bolestivější, kočka přestává vidět? Navštivte co nejdříve Vašeho veterináře.
 

O autorovi

kocicidomovslunicko@seznam.cz

9 comments

Skip to comment form

 1. klára

  Co se stane když k tomu veterináři nepujdem . Jak jinak mám pomoc mé kočce?

  1. klára

   Moje kočka má záňet spojivek není nato třeba roztok do očí a jestli ano nevadilo by normální pro lidi jestli by to kočce neuškodilo

   1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

    Dobrý den, pokud nechcete jít na veterinu, tak kapky nebo mastička do očí pro lidi by neměla vadit. Ale nedávejte ji nic s cortikoidy.

 2. jiřina

  Srdečně zdravím a prosím o radu…sice jsme byli u vet.,která je dobrá,ale víc hlav…
  dnes náhle naše kočička začala mžourat na pr.oko a zvedat hlavu,bylo vidět že jí něco vadí,nevěděla jsem co.Je jí asi 10-12,vzali jsme jí na chalupě ze zahrady kde byla sama.Máme ted 3 kočičky.
  Večer si hrála s její hračkou,ráno nic,celý den v pohodě,pak se napapala a pak to přišlo!Hned jsem s ní jela k vet.ta říkala že je to prasknutí čočky,dala antb.mám koupit kapky které“zatím“nemají!kočička ted spinká,já se moc bojím aby neměla bolesti a nevím co dál.
  Co dál? Děkuji a přeji krásné dny!Jiřina

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den, nic jiného než radí veterinář Vám nemůžeme poradit. Jedině snad veterináře, který je specialista na oči. Kočičce uleví kapky a pokud se Vám bude zdát, že se očičko nelepší, běžte k veterináři opět. My, když máme kočičku s nemocným očičkem, chodíme na kontrolu očička třeba obden. Klidně tam raději běžte znovu. Držím palce, Milana Petrásková

 3. Edita

  Dobrý den,máme 15-letou kočičku,která asi před měsícem úplně oslepla,ale netuším,čím náhlá slepota vznikla.Zánět v očích jsem nepozorovala.Může to být stářím nebo úrazem?A může ještě nějak pomoct veterinář?Byla zvykyklá veku,ale teď ji raději už ven nepouštím.

 4. vladka

  Vladka 18.6.2016 Ráda bych se Vás chtěla zeptat co mám dělat,když se třem koťatům slepujou oči a když jim odlepí tak jim s těch očí teče někdy žlutý hnis. U toho mladšího kotěte je i zarudnutí ze strany u čumáčku. Čistím jim to kapkami do očí. Tak nevím co mám dělat.Jinak bych se chtěla zeptat jestli nevíte kdo by chtěl tři koťata máme dvě kočičky a jednoho kocourka.

  1. kocicidomovslunicko@seznam.cz

   Dobrý den Vlaďko, koťátka mají rýmu. Je nutné jim dát antibiotika, kapky do očí na to nestačí. Navštivte co nejdříve veterináře, protože pokud se rýma nebude léčit, můžou jí mít chronickou už na vždy. A co se týká dotazu kdo by chtěl koťátka. No jen my máme přes 30 nechtěných a vyhozených koťátek. Nejlepší by bylo, kdybyste si nechala vykastrovat kočičku. Neměla byste problém kam s koťaty. Je to smutné, ale kočiček je tak moc, že pak končí nemocní a vyhození. Přeji ať se vám koťátka brzo uzdaví a najdete jim dobrý domov. Jana

 5. Kateřina

  Dobrý den,můžete mi prosím poradit nějakého očního specialistu v Praze. Jedná se o problém oka u kocourka. Byla jsem u vet., už 14 dní kapeme ciplox a týden bere oralne doxyhexal, ale nemam pocit, že by se zánět rohovky s tmavým utvarem,který mu byl lékařem částečně vybroušen nějak zlepšil. Zákrokem ještě přibyl bílý povlak vedle s viditelnými žilkami. Bojím se, abych něco nezanedbala, a aby kocourek neoslepl. Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vypršel čas. Prosím načtěte znovu CAPTCHA.